10 alpinismitarkuste loengut Tallinnas
Hea võimalus juba koduseinte vahel mägedega tuttavamaks saada ja enne järgmist ronimishooaega oma mägedealast teadmistepagasit suurendada!
Sedakorda siis loengute vormis - Elamus+ korraldab 10 alpinismiteemalist loengut-ettekannet, kus kogenumad tegijad räägivad algajamatele mägedest ja julgestusest ja ohutusest ja ettevalmistusest ja meditsiinist ja muud ka. Alpinismitarkusi jagub rohkesti ja niisama kuulata on ka huvitav. Suund on eelkõige praktiline - kui plaanid edapidi mägedesse minna, siis leiad kindlasti ka siit üht-teist huvipakkuvat!
Loengusari on suunatud algajatele mägironimishuvilistele. Eelnevat mägedeskäimise kogemust vaja ei ole. Samas võivad loengutel osaleda ka need, kes on varem juba mägedes käinud, aga tahavad oma alpinismiteadmisi uuendada või täiendada.
Soovitame alpinismiloenguid kuulata-vaadata kindlasti ka nendel, kes on plaaninud Elamus+ mägireisidel osaleda - vaata täpsemalt meie reisikalendrist!
Kes esinevad ja millest loengutel juttu tuleb?
Esinejaid on palju ja kõik nad on ise mägedes varem korduvalt ronimas ja matkamas käinud, seega mägedekogemust on kokku väga suur hunnik. Ehk siis kõik loengupidajad on mägederaskused ise omal nahal järgi proovinud. Ja kõik mägederõõmud muidugi ka.
Loengud toimuvad alates jaanuarist kuni aprillini välja, üks kord nädalas, teisipäeviti, Tallinnas Telliskivi linnakus. Loenguteemad on paika pandud nii:
1. loeng || 28. jaanuar - Mägironimise võimalused Eestis ja kaugemal (Kristjan-Erik Suurväli)
Kristjan-Erik on alpinist, kes on on korraldanud mitmeid ekspeditsioone ja alpinistlikke tõuse kõrgetele mägedele paljudes kohtades üle maailma, muuhulgas näiteks vinge esmatõusu 6800 m mäele Indias Karakorami mäestikus.
Esimeses loengus võtame ette kolm teemat:
Mägironimise vormid ehk kuidas mägesid ja kaljuseinu üldse ronida saab?
Mägipiirkonnad ehk kuhu mägedesse võiks minna?
Millised on ronimisvõimalused Eestis?
LISAKS - lugemisnurk! Mis raamatuid lugeda mägironimisest? Meil on kaasas ports mägede- ja alpinsimiraamatuid. Tehniline mägironimine ja õppematerjalid ja eestikeelne lugemisvara mägimatkamisest. Lisaks inspireerivad raamatud esmatõusudest, kõrgalpinismist, biograafiad. Oota sa!
2. loeng || 4. veebruar - Mägireljeefi elemendid (Kalle Kiiranen)
Kalle on käinud mägedes vähemalt alates aastast 1979. Täpsemalt saad mägedest lugeda tema kodulehelt, mis on väga detailirohke eestikeelne allikas paljude mägede ja marsruutide osas, soovitan tutvuda!
Tulevas loengus räägib Kalle:
Millised on mägireljeefi elemendid kaljul, lumel ja jääl?
Mis on hari, ribi, sadul, kuluaar, karniis ja liustik? Ja palju muud ka.
Kuidas tõusumarsruudil arvestada mägireljeefiga ja milliseid ohte tuleb osata vältida?
3. loeng || 11. veebruar - Õnnetused ja päästetööd mägedes (Jaan Künnap)
Jaan Künnapi nimi alpinismiseltskondades tutvustamist ei vaja - rohkem kui 40 aastat mägedekogemust räägivad iseenda eest. Jaan on Pamiiris palju aastaid tegutsenud mägigiidi ja mägipäästjana, selle aja jooksul näinud muuhulgas paljusid õnnetusi, osalenud loendamatutes päästetöödes ja ka mitmeid laipu mägedest alla toonud. Sellest ja paljust muust tulebki ta seekord rääkima.
4. loeng || 18. veebruar - Lumel ja jääl liikumine ja julgestamine (Marko Aasa)
Elamus+ elamusvedur Marko Aasa räägib sellest, kuidas mägirejeefil liikuda ja julgestada. Järgmistes loengutes tuleb juttu kaljudel ja liustikel liikumisest, aga esmalt vaatame lähemalt seda, kuidas oleks mõistlik läbida lumiseid ja jäiseid nõlvasid - neid võib mägedes ikka aeg-ajalt ette tulla!
5. loeng || 25. veebruar - Alpinismivarustus I osa (Lauri Ehrenpreis)
Mägedeks vajalik varustus on suur ja lai teema, nii et jagasime selle kaheks osaks. Varustuse teema I osa keskendub tehnilisele ronimisvarustusele. Kassid, vööd, kirkad, karabiinid, jne. Millist varustust läheb vaja, kui lähed kaljumarsruudile? Millist varustust läheb vaja, kui lähed jääronimise marsruudile? Mis kriteeriumite järgi tehnilist varustust valida? Ja mida selle varustusega mägedes üldse teha saab? Seda juttu tuleb rääkima Lauri Ehrenpreis, kes on igasugustel tehnilise ronimise võistlustel Eestis tavaliselt ikka TOP 3 sees olnud, lisaks tõusnud ka 7000+ kõrgustele mägedele ja roninud mitmeid tehnilisi mägimarsruute.
6. loeng || 4. märts - Kaljudel liikumine ja julgestamine (Kristjan-Erik Suurväli)
Tulevas loengus räägib Kristjan-Erik kaljudel liikumise ja julgestuse alustest. Muu hulgas on teemadeks kaljudel liikumise põhitõed, kaljuronimise tehnika, kaljureljeefi elemendid, vajalik varustus ja tehnilised võtted, enda ja teiste julgestamine kaljudel.
7. loeng || 12. märts - Alpinismivarustus II osa (Priit Joosu)
Varustuse teema II osas tuleb oma kogemusi jagama Priit Joosu, keda on pärjatud Lumeleopardi tiitliga ja kes on tõusnud mitmete 7000+ meetri kõrguste mägede tippu ja on seega märkimisväärse osa oma suvedest veetnud külmades, tuulistes, tormistes ja muidu ebameeldivates kõrgmägede tingimustes. Loengus keskendub ta esiteks riietusele (ehk mida mägedes selga, jalga, kätte ja pähe panna) ja teiseks laagrivarustusele (kus ja kuidas magada, süüa, ja kas mägedes on WC ja dušš ka). Oma pikaajalise mägedekogemuse põhjal räägib ta sellest, mis varustus töötab ja mis ei tööta, mida osta ja mida mitte, kui vinget varustust algajal vaja läheb ja millal ja mis osas seda täiendama hakata ning mida üldse varustuse soetamisel jälgida.
8.loeng || 18. märts - Liustikul liikumine ja julgestamine (Marko Aasa)
Loengusarja kaheksandas loengus on arutluse all järgmised põhiteemad:
Mis need liustikud on ja mis seal eripärast on?
Kuidas liustikul liikuda ja julgestada?
Jääpraod ja mida nende vastu ette võtta?
9.loeng || 25. märts - Kõrgushaigus, selle sümptomid, ennetamine ja ravimine (Annemai Märtson)
Alpinist ja arst Annemai räägib kõrgushaigusest. Kuidas aru saada, et sind on tabanud kõrgushaigus ja mida selle teadmisega edasi teha? Kuidas kõrgushaigust ennetada (see on mägedes isegi kõige tähtsam!) ja kuidas seda ravida, kui see on juba tekkinud?
10.loeng || 1. aprill - Mägede meditsiin ja apteek (Annemai Märtson)
Kõrgushaigus juba oli jutuks. Nüüd võtame ette muud meditsiiniteemad - mis hädad ja haigused võivad mägironijaid veel tabada. Kõhuhädad (sh toitumine, joomine), külma- ja kuumakahjustused, lumepimedus, traumad, matka-apteek.
Palun täpsemalt ehk kus ja millal?
Alpinismi loengusari toimub teisipäeviti Tallinnas, Telliskivi loomelinnakus, MTÜ Mondo ruumides. Kuhu ja kuidas tulla - selle info saadame osalejatele enne loenguid.
Loengupäeva ajakava
18:00 avatakse uksed
18:15 algab loeng
19:45 lõpeb loeng
Osavõtutasu
Registreeruda saad üksikutesse loengutesse eraldi - sel juhul on iga loengu osavõtutasu 20 eurot.
Registreeruda tasub tervele loengusarjale korraga, siis saad kogu loengukomplekti kuulata-vaadata soodsamalt:
kõik 10 loengut korraga - osavõtutasu 150 eurot
Registreerumine
Registreerumiseks palun täida alljärgnev vorm. Loengul koha tagamiseks tuleb pärast e-maili teel kinnituse ja arve kättesaamist 3 tööpäeva jooksul tasuda ürituse osavõtutasu.