Marie Saame
Juba väiksena meeldis mulle looduses käia ja matkata. Sellegipoolest olen suurema osa oma elust tegelenud hoopis muusikaga. Ühel ammusel kontsertreisil Austrias vaatasin bussiaknast lumiseid mägesid ja mõtlesin, kui väga tahaks sinna üles. Sel hetkel ma muidugi veel ei aimanud, et ühel päeval viibin maailma kõrgeimates ja külmemates tippudes.
Mägesid hakkasin tegelikult avastama hoopis jalgrattaga läbi Euroopa sõites, kuid üsna kiiresti jõudsin sealt mägimatkamise ja alpinismini. Nüüdseks olen käinud mägedes juba ligi 15 aastat.
Vanamuusikaõpingud Šveitsis on on võimaldanud ligipääsu sealsetele mägedele ja andnud võimaluse arendada ennast tehnilises alpinismis. Šveitsis elades hakkasin ka tõsisemalt tegelema kalju- ja jääronimise, suusatamise ja ski-touringuga.
Huviks kõrgalpinismi vastu andis tõuke 2016. aasta tõus Leninile (7134 m), kus avastasin, et tunnen ennast hõredas õhus üle ootuste hästi. Ei läinud palju aastaid, kui seisin esimese Eesti naisena ilma lisahapnikuta üle 8000 m mäe tipus (Gasherbrum 2, 8035 m). Nüüdseks olen käinud iseseisvate sportlike ekspeditsioonide koosseisus üle 8000 m kõrgusel neli korda (neist kolmel korral tipus).
Minu üheks eesmärgiks on jõuda ilma hapniku ja kõrgkandjateta maailma kõigi 14 üle 8000-meetrise mäe tippu, võimalusel mööda alternatiivseid radu. Unistuseks on tehnilised kõrgtõusud eraldatud piirkondades, esmatõusud ja uued marsruudid.
Põhilised reisihuvid: Kõrgalpinism, tehniline alpinism, kaljuronimine, mägimatkad, suusamatkad, jalgrattamatkad.
Tunnustused: Eesti Matkaliidu poolt valitud aasta matkajaks aastatel 2021 ja 2022, aasta mägironijaks aastal 2023.
Mõned tipud: Broad Peak (8048 m), Gasherbrum 2 (8035 m), Manaslu (8163 m), Lenin (7134 m), Korženevskaja (7105 m), Nowshaq (7495m); üle 100 tipu või tehnilise marsruudi Alpides.
Kontakt: marie@elamuspluss.ee