Skandinaavia pärlid

Skandinaavia riigid on piisavalt lähedal, et rentida väikebuss nende külastamiseks ning mitmekülgseks avastamiseks. Korralikud teed ja viisakad liiklejad muudavad selle plaani veelgi ahvatlevamaks ning ainus küsimus on selles, kuhu väikebussi nina suunata. Skandinaavia riikideks loetakse Skandinaavia poolsaarel paiknevat Norrat, Rootsit ning nendega sama kultuurilist ja ajaloolist ruumi jagavat Taanit. Allpool väljatoodud kaheksat sihtkohta võib külastada nii mitmel erineval reisil, kui liita kõik üheks suureks avastusretkeks.

Stockholm – värav Skandinaaviasse 

Kõige lihtsam on alustada Rootsist, kuhu saab Eestist laevaga. Rootsi pealinna Stockholmi põhiosa koosneb neljateistkümnest saarest ja kogu linn on omavahel ühendatud rohkem kui 50 silla abil. Kui vanalinnas on tark mõte liikuda jala, siis väikebussist on abi, külastamaks Stockholmi erinevaid imelisi losse. Lühikese sõidu kaugusele jäävad ka ülikoolilinn Uppsala, Rootsi vanim linn Sigtuna ning Põhjamaade suurim loomapark Kolmården.

Mitmekülgne sadamalinn Göteborg

Sõit Göteborgi pakub ilusaid vaateid ja põnevaid peatuspunkte. Rootsi suurimas sadamalinnas tasub külastada meremuuseumi Maritama Centrum, Universumi teaduskeskust ja Lisebergi lõbustusparki. Kui arhitektuurist ning mereandidest küllalt, võib suuna võtta Malmö poole, peatudes omanäolises High Chaparrali Metsiku Lääne maailmas ning Söderåsensi rahvuspargis, kus saab imetleda pöögimetsa ja äärmiselt reljeefset maastikku.

Üks sild, kaks riiki

Väga loodussõbralik linn Malmö on peaaegu et Rootsi ökoturismi keskus. Lisaks parkidele ja mahetoodangu nautimisele on seal muudki huvitavat. Renessanss-stiilis ehitatud Malmöhusi loss jätab kustumatu mulje. Modernse arhitektuuri fännidele pakub aga silmailu pilvelõhkuja Pöörlev Torso. Malmö suureks eeliseks on ka 2008. aastal avatud kiire ühendus Taaniga. 8 kilomeetri pikkuse Øresundi silla ja 4 kilomeetri pikkuse Drogdentunnelen tunneli läbimine on omaette elamus ja lihtne viis Rootsist Taani jõuda. NB! Kuni 6 meetriste sõidukite sillamaks on 48 (online hind) või 53 eurot (ostes kohapeal). 

Taani muinasjutumaailm Fyni saarel

Kopenhaagen on ratturite linn, nii et autoga reisija võib rahumeeli tutvuda ülejäänud Taaniga nagu näiteks muinasjutuvestja Hans Christian Anderseni sünnikoha Fyni saarega. Saart iseloomustavad lossid, mõisad, tuuleveskid ja imeilus loodus. Enamik lossidest ja mõisahoonetest on seejuures külastajatele avatud aga kui valida üks, võiks selleks olla Egeskovi loss, kus on erinevat ainulaadsed aiad ning rohkelt eri muuseume, millest tehnikahuvilistele mõjub kõige ligitõmbavamalt vast vanade autode ja mootorrataste kollektsioon. Lastega pered peaksid põikama ka üle silla Jüüti poolsaarele ning külastama Billundis asuvat maailmakuulsat Legolandi. 

Skagen – reis Taani tippu

Taani üks ilusaimaid piirkondi on Põhja-Jüütimaa. Imelised liivarannad, rohked järved ja paksud metsad pakuvad väikesel maa-alal piisavalt vaheldust. Kui juba minna, võiks sihtpunktiks olla Skagen, Taani põhjapoolseim linn. Algselt isoleeritud kaluriküla kujunes peagi kunstnike meeliskohaks. Seal on siiani loominguline õhkkond, millele aitavad kaasa galeriid, antiigipoed ja linna tunnusmärgiks saanud sinepikollased majad. Päikeseloojang Skagenis on üks asi, millest ei tohiks end ilma jätta. Põhja-Taanist võib võtta suuna Norra poole. Hirtshalsi sadamast väljub praam (praamipilet väikebusiga reisijatele ca 95€) Norra lõunapoolseimasse linna, Kristiansandi, kus võib peatuspaikade hulka lisada Dyreparkeni loomaia ja lõbustuspargi. Seejärel aga mööda Norra läänerannikut põhja poole sõita.

Metsade ning fjordide vahelt mäetippu

Norra teravatipulised mäestikud ja sügavale maismaasse lõikuvad fjordid muudavad autosõidu tõeliseks elamuseks. Bergeni lähedal on Norra pikim ja sügavaim fjord Sognefjord. Sealt mitte kuigi kaugele jääb põnev teelõik: maist septembrini avatud tee algab Galdbygdest ning 13.8km jooksul tõustakse 1283m jagu kuni Juvasshyttani. Kuna Norra kõrgeima mäe, Galdhøpiggen (2466), jalamil kulgeval teel on küllaltki järske lõike (kuni 16,0%) ja talvised teeolud ei ole harvad suvekuudelgi, on see sobivaks sihtkohaks kogenud autojuhtidele. Arvestada tuleb ka teemaksuga. Ja kellel jaksu, võib Juvasshyttast edasi matkata ning kohaliku giidi juhendamisel külastada Styggebreeni liustiku ja ronida Galdhøpiggeni tippu. 

Mida rohkem sildu, seda uhkem

Atlandi Maantee või ka „Tee ookeanis“ märgib Kårvågi ja Budi vahele jäävat seitsme sillaga lõiku, mis on tõeliselt imetlusväärne kombinatsioon looduslikust ilust ja kaasaegsest ehituskunstist. Maantee kulgeb üle nõmmede, põllumaade ning nii lähedal ookeanile, kui vähegi võimalik. Kalastushuvilised peaksid kindlasti peatuma Myrbærholmbrual ning proovima oma õnne õhtusöögi püüdmisel. Jalasirutuspausiks sobib veel ka Eldhusøya saar, kuhu on ehitatud mugav matkarada.

Imeline Põhja-Skandinaavia

Pikem bussisõit ja madalamad temperatuurid ei ole tihtipeale kutsuvad, kuid vaatamist ning tegutsemist jagub ka Põhja-Norras ning Põhja-Rootsis. Norrast on põhja poole reisimiseks kaks head varianti: põhimaantee E6 või Kystriksveien ehk maantee nr 17, mis kulgeb mööda rannikut ja on küll veidi pikem, kuid pakub selle võrra imelisemaid vaateid. Külastamist väärt kohad on Trondheimi linn, Lofoodid ning mitmed erinevad rahvuspargid, kus saab teha lühemaid ja pikemaid matku. Autoga sõites saab ise valida, millal on küllalt ning ületades piiri, saab juba Rootsit avastades uuesti suuna lõuna poole võtta, peatudes Jukkasjärvi jäähotellis, Põhja-Rootsi rahvusparkides ja rikkalikku rahvakultuuriga Dalarna maakonnas.

Väikebussi oma reisiks saad rentida www.rendibuss.ee