Poola on rohkemat kui läbisõidumaa ülejäänud Euroopasse jõudmiseks. Riigis on nii pika ajalooga kauneid linnu kui ka imelisi loodusvaateid: mäed ja rahvuspargid, rannikualad ning järvestikud. Erinevalt paljudest teistest sihtpunktidest on Poola võrdlemisi lühikese sõidu kaugusel, nii et see sobib hästi neile, kes on otsustanud rentida väikebuss ja minna sellega reisile.
Kogenud reisisellide saladus – Põhja-Poola
Eestist väikebussiga Poola sõites võiks esimese sihtkohana lisada nimekirja Põhja-Poolas asuva Masuuria järvedelava ning Läänemere ranniku. Paljud turistid jätavad kogu piirkonna vahele, ent Põhja-Poola varjab hästipeidetud saladusi, mis paljastuvad neile, kes selleks aega võtavad. Näiteks Słowiński rahvuspark, mis on eriti kuulus oma liivadüünide poolest ja mida Poolast oodatagi ei oskaks või Masuuria oma enam kui kahe tuhande järve ning arvukate külakeste ja linnakestega.
Ja muidugi Läänemere rannikul paiknev Gdansk. Enam kui 1000 aasta vanune linn oli kuulsa Hansa Liidu üks liikmeslinnadest ning see kaupmeeste ja linnade ühendus on linnale jätnud oma positiivse jälje. Linna arhitektuur on ülejäänud Poola linnadest üksjagu erinev ja see paistab eriti silma siis, kui jalutada ringi linna keskel asuval Długa Targ turuplatsil. Gdansk on igal juhul teeninud ära Läänemere kaunima linn tiitli. Gdanskist lahkudes on hea mõte sõita mööda Malborki linnus-lossist. Gooti stiilis ehitatud Malborki linnus-loss on vähemalt pindala järgi maailma suurim linnus, nii et ka lühike külaskäik pakub muinasjutulisi muljeid.
Pika ajalooga linnad kaunistavad kogu riiki
Veel üks enam kui tuhande aasta vanune linn on lõunas asuv Wrocław. Linn, kust on üle käinud paljud erinevad rahvused, kes igaüks on midagi ka linnale jätnud. Wrocławi vanim osa on Tume saar ja seal asuv gooti arhitektuuri esindav raekoda, kuid külastamist väärib ka üks Poola võimsamaid loomaaedu, mille kompleksi kuulub ka Aafrika faunale pühendatud okeanaarium.
Alam-Sileesia piirkonnas on tänu kirjule ajaloole ka väga kirju olevik. Siinkohal kolm vägagi erinevat näidet, mida külastades saab autoreisi tõeliselt meeldejäävaks muuta. Metsast ümbritsetud künkatipul paikneb Książi loss, mille kõikidele saladustele ei ole siiani jälile saadud. Väikest Czermnas paiknevat 1776. aastal asutatud kabelit eristab teistest pühakodadest see, et kiriku seinad ning lagi on kaunistatud 3000 kolba ja muude luudega. Kui see on natuke liiast, on parem valik ehk hoopis Karpaczi külje all olev algselt Norras ehitatud, kuid 19. sajandil Poolasse transporditud põhjamaale iseloomulik püstpalkkirik.
Miks mitte maa alla piiluda
Krakowi lähedal asuv Wieliczka soolakaevandus on üks Poola tuntumaid turistiatraktsioone. Soolakaevandus alustas tegutsemist juba 13. sajandil ning seal kaevandati soola kuni 2007. aastani. Kaevanduses on 2050 koobast ning kaevandati kuni 327 meetri sügavusel. Turistidel on võimalik minna kuni 135 meetri sügavusele ja tutvuda 22 kambriga: imelised skulptuurid, soolakivisse tehtud nikerdused, maa-alused järved ja katedraale meenutavad koopad. Wieliczka soolakaevandus kuulub kultuurilise objektina ka UNESCO maailmapärandi nimistusse.
Wieliczkast mitte väga kaugel asub ka üks võimalik alternatiiv: Bochnia soolakaevandus, mis on üks maailma vanimaid ning Poola vanim soolakaevandus. Pisut rohkem kaevanduse moodi, kuid seal on siiski harukordseid elamusi nagu võimalus sõita kaevandusrongiga, ületada paadiga üleujutatud koobas ning isegi kaevanduses ööbimine!
Kaevandustest tagasi maa peale tulles ei saa vahele jätta ka Auschwitz-Birkenau laagrit, mis on praeguseks muuseumiks muudetud. See ei ole kindlasti kõige lõbusam külaskäik, kuid tegu on ajaloo õppetunniga, mistõttu peaks laagri külastamise oma plaanidesse lisama. Ja kui juba piirkonnas olla, vaata Alam-Sileesias ka rohkem ringi. Näiteks saab tõstukiga sõita Adam Małyszi suusahüppemäe tippu, kust avaneb imeline vaade Beskiididele ja suusafännidele pakuks huvi Wisla suusamuuseum.
Ühes riigis midagi igaühele
Põhja-Poolas on Masuuria järvedelava ja Läänemere rannik. Lõuna-Poola on seevastu mägisem ning Tatra mäed on ka suusatajate ja lumelaudurite mekaks. Poola loodusega on mõtet tutvuda aga ka suvisel ajal, kui lumi on ammu ära sulanud. Looduse poole pealt väärib äramainimist muidugi Karkonosze rahvuspark, mis on heaks kohaks, kus teha väike paus autoreisist. Pargis on rohkelt eri tasemetele sobivaid rattaradu, mis lubavad loodust vahetumalt kogeda ja seda sõltumata rattasõidukogemusest.
Valgevene piiri ääres asuv Białowieża rahvuspark on osa Białowieża ürgmetsast ning sinna on taasasustatud ka punasesse raamatusse kuuluvad Euroopa piisonid. Kolmest tsoonist koosnev rahvuspark on tõeliselt haruldane ala, kus saab matkata, jalgrattaga sõita ning ka muuseumi külastada. Biaùowieýa rahvuspargis on ka UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv Beloveþje ürgmets.
Väikebussi oma reisiks saad rentida www.rendibuss.ee