Back to All Events

Mägironimine Mehhiko vulkaanidel


Mehhiko kõrgeim mägi Orizaba ootab!

Selle reisi käigus ronime Mehhiko kolme kõrge vulkaani tippu (õnneks kustunud vulkaanid!). Kõige kõrgem ja tuntum on muidugi Pico de Orizaba (5636 m) - kõrgeim mägi Mehhikos ja kõrguselt kolmas mägi Põhja-Ameerikas. Lisaks sellele ronime aklimatiseerumise käigus eelnevalt veel kahele tipule - Mehhiko kõrguselt kolmas mägi Iztaccihuatl (lühidalt öeldes ka Izta, kõrgus 5230 m) ja kõrguselt kuues mägi La Malinche (4461 m).

Mäed on küll parasjagu kõrged, aga keerulist ronimist teha pole vaja, pigem on neile tõusmine rohkem tagajalgade töö. Kui oled natukene kasside ja kirkaga tuttav, siis peaks ka Mehhiko kõrgeim tipp igati jõukohane olema. Kui mitte, siis jõuab veel enne reisi põhitõed selgeks saada. Seega sobib see reis ka algajatele alpinismihuvilistele, kes pole varem kõrgetes mägedes käinud.

Ja meil pole ainult tõsine mägironimise reis! Kõik kolm mäge on üksteisele lähedal, mõnetunnise autosõidu piires. Seega tuleme mägede vahel iga kord tagasi alla tsivilisatsiooni ja külastame kohalikke vaatamisväärsusi. Sinna mahub ka kaks UNESCO maailmapärandi väärilist sihtkohta - mägede vahel puhates veedame terve päeva Puebla vanalinnas koloniaalaegsete kirikute ja katedraalide ja maalitud keraamiliste plaatidega majade keskel ning reisi alguses külastame kaks tuhat aastat vanu Teotihuacani püramiide.

Last, but not least: detsembris on Mexico City piirkonnas päeval keskmiselt 20-25 kraadi sooja, vihma sajab väga vähe ja päikest on vähemalt 8 tundi päevas. Noh, pole ju paha?!

NB: Allpool reisikirjelduses kasutatud fotod on päriselt pildistatud 2020. aasta alguses toimunud Mehhiko vulkaanide mägironimisreisil!

Läheneme Mehhiko kõrgeimale mäele - Pico de Orizaba (5636 m), üleval tipupüramiidil on näha ka Jamapa liustik, kust tõusumarsruut üle läheb.

Läheneme Mehhiko kõrgeimale mäele - Pico de Orizaba (5636 m), üleval tipupüramiidil on näha ka Jamapa liustik, kust tõusumarsruut üle läheb.


Ülevaade - short & sweet

Eesmärk: Mehhiko kõrgeim tipp Orizaba (5636m)

Kuupäevad: 5.-17.12.2021

Tegevus: mägimatkamine ja -ronimine

Elamusvedur: Marko Aasa

Tehniline raskusaste: 2/5 (algajale sobiv)

Füüsiline raskusaste: 3/5 (mõõdukas pingutus)

Grupi suurus: min 4 (juba olemas), max 8

Varajane linnuke (kuni 20.05.2021) — 1290€

Vähe uimasem kana (alates 21.05.2021) — 1450€

NB! Elamuslastele kehtib soodustus -5%

Pandeemiast tingitud asjaoludel reisi ärajäämisel tagastame ettemaksu täies ulatuses!

Teotihuacani püramiidid, 2000 aastat vanad - vaid 40 km eemal Mehhiko pealinnast Mexico City’st, nii et külastame kindlasti!

Teotihuacani püramiidid, 2000 aastat vanad - vaid 40 km eemal Mehhiko pealinnast Mexico City’st, nii et külastame kindlasti!


Mis mäed need on, kuhu ronime?

Enamik mägedest Mehhikos on tegelikult vulkaanid, aga õnneks enamasti juba kustunud vulkaanid. Kolm vulkaani on kõrgemad kui 5000 meetrit ja neist kahe otsa me ka ronime (roniks ka kolmanda otsa, aga Popocatepetl on aktiivne vulkaan ja purskab aeg-ajalt suitsu ja tuld välja). Lisaks on üle Mehhiko laiali veel terve ports madalamaid vulkaane. Meie reisi vulkaanide kolmik asub Mehhiko pealinnale Mexico City suhteliselt lähedal, nii et saame nende vahelised vahemaad mõistlikult lühikeste autosõitudega katta.

Menüüs on sellised mäed:

🌋 La Malinche (4461 m) - see on mõnus matkamägi. Alustame hommikul vara 3000 m kõrguselt kämpingust päris voodist tõustes ja tõuseme algatuseks paar tundi läbi mõnusa männimetsa ülespoole. Sealt veel tükk maad kivist ja rohust nõlva mööda ja kõige lõpus kaljune tipupüramiid. Igaühele jõukohane.

🌋 Iztaccihuatl (5230 m) - see on ka pigem matkamägi, aga siin tipus võib olla ka natukene lund ja jääd ja sõltuvalt ilmastikuoludest paneme ka kassid jalga ja võtame kirka kätte. Enne tipputõusu teeme aklimatiseerumist ka.

🌋 Pico de Orizaba (5636 m) - ronimistehniliselt pigem lihtne mägi, seega sobiv algajamatele mägedehuvilistele. Alguses tehniliselt lihtne tõus läbi kaljulabürindi. Ülalpool lumepiiri (see on 5000 m kõrgusel) tuleb tõusta kasse, kirkat ja köit kasutades üle liustiku, lõpupüramiid on natukene järsem, tuleb juba sik-sakitada, siin-seal võib olla jäine. Tipupäev on pikk minek ja võib olla füüsiliselt raske, seega mõistlikult normaalne sportlik vorm ei tule kahjuks.

Elamusvedur Marko puhkab jalga Orizaba tipupüramiidi all Jamapa liustikul, ca 5200 m kõrgusel. Taustal Orizaba eeltipp (päris tipp on natuke tagapool).

Elamusvedur Marko puhkab jalga Orizaba tipupüramiidi all Jamapa liustikul, ca 5200 m kõrgusel. Taustal Orizaba eeltipp (päris tipp on natuke tagapool).

Ajakava ja tegevused

PÄEV 1 - “ÜLIMUGAV” LEND ÜLE ATLANDI OOKEANI

Ärkame vara, no mingi 4 paiku hommikul. Kui asju ei jõudnud eelmisel õhtul pakkida, siis veel varem - pikaajaline mägironimise lennunduspraktika on näidanud, et magamisega ei tasu viimasel ööl arvestada. Ärkamisele järgneb lennujaam ja lennuk ning siis uus lennujaam ja uus lennuk. Lendame alguses Frankfurti või kuhugi sinnakanti. Ja siis edasi Ameerika mandrile. Kusjuures, Atlandi ookean on palju laiem kui gloobuselt paistab, nii et sealt üle lendamiseks peaks arvestama tõsise 12-tunnise tööpäevaga. Kuna päike liigub meiega kaasa, siis Mehhikosse kohale jõuame ikkagi samal päeva õhtul - sealt taksoga kiirelt pealinna Mexico City hotelli ja loodetavasti jõuame ka linnas väikse õhtuse jalutuskäigu teha.

PÄEV 2 - KULTUURIPÄEV

Esimesel Mehhiko päeval kulgeme rahulikel tuuridel. Taastume lennureisist ja kohaneme kõrgusega (Mexico City asub 2250 m kõrgusel, see juba natuke on) ja ajavahega (Eesti ajast oleme tervelt 8 tundi nihkes). Mexico City’st 40 km kaugusel asub uhkete püramiidide ja templitega vana ja arheoloogilise väärtusega püha indiaanilinn Teotihuacan, mis on ka UNESCO maailmapärandi nimekirjas. Sealsed püramiidid on ehitatud ligi 2000 aastat tagasi ja omal ajal oli see üks suuremaid antiikseid linnu kogu Ameerikas. Kusjuures, Teotihuacani Päikesepüramiid (Pyramid of the Sun) on maailmas suuruselt kolmas püramiid. Sinna päeva esimeses pooles sammud seamegi. Õhtupoole uurime lähemalt ka Mehhiko toidu-, joogi-, liiklus-, kaubandus-, kohviku-, õlle- ja linnakultuuri.

PÄEV 3 - ALUSTAME TUTVUST MÄGEDEGA

Hommikul ärgates pakime ennast autodesse ja suundume mägede poole. Tee peal põikame läbi ilusast koloniaallinnast nimega Tlaxcala, seal teeme väikse linnatuuri ja lõunasöögi ning sõidame meie esimese mäe La Malinche alla kämpingusse. Seal veedame kaks järgmist ööd - magame katuse all, voodid-tekid-padjad kõik ilusti olemas, süüa teeme ise. Tundub lihtne, aga 3000 kõrgusmeetril toimetamine pole päris sama, mis Tallinnas Kalamaja tänavatel laupäeva õhtul kõndida.

PÄEV 4 - ESIMENE TIPP - LA MALINCHE

Ärkame vara, kell 6. Silmi lahti tehes kuhugi tõusta küll ei taha. Alguses kerge hommikusöök - praeme muna ja teeme singi-juustu võileibu. Järgneb rahulik mõnus matk männimetsas, ülevalpool natukene kivi- ja rohu- ja rusunõlvu ka. Aga kui koerad suudavad seda teha, siis miks mitte ka meie? Jõuame välja 4461 m kõrgusele - just seal asub La Malinche tipp. Teeme mõned pildid Instagrami jaoks ja laskume alla tuttavasse kämpingusse. Seal järgneb mõnus õhtusöök ja Corona (0.33) ja siis ruttu magama. Päevasaak on 6h üles ja 3h alla.

Vaade Mehhikole meie esimeselt tipult La Malinche (4461 m)

Vaade Mehhikole meie esimeselt tipult La Malinche (4461 m)

PÄEV 5 - SÕIT TEISE MÄE ALLA - IZTACCIHUATL

Pakime Malinche kämpingus asjad ja võtame suuna allapoole. Täna on esimene peatuspaik Amecameca väikelinn, seal tangime kütust, vett ja toitu ja kihutame edasi (nüüd juba ülespoole!) Altzomoni mägihütti, kus veedame järgmise öö. Kõrgust on seal juba 3700 m, see pole mingi nali, mõnel osalejal võib juba pea hakata ringi käima. Aga aklimatiseerumise jaoks on see vajalik, ausõna.

PÄEV 6 - AKLIMATISEERUME EDASI, JUBA KÕRGEMAL

Matkame ülespoole ja kui jõud üle käib, siis ööbime päris kõrgel, 4700 m peal kõrglaagris. Paneme laagri üles, kordame üle tipputõusuks vajalikud alpinismitarkused ja läheme vara magama, et homseks tipputõusuks vormis olla.

PÄEV 7 - IZTA TIPUPÄEV

Izta tipupäev, tõuseme 5230 meetri kõrgusele. Pikk ja raske päev, nagu tipupäevad ikka. Aga õhtuks plaanime jõuda päris alla ja sõita edasi puhkama Puebla linna.

PÄEV 8 - PUHKUS PUEBLA VANALINNAS

Ilus koht puhkepäevaks - ega Puebla vanalinn asjata UNESCO maailmapärandi nimekirjas pole (koos Tallinna vanalinnaga). Mõnus koloniaalaja vanalinna melu koos kunsti- ja käsitööturgudega, kirikute ja katedraalidega, shoppingutänavate ja söögikohtade ja muidu chilli meeleoluga. Kuhugi tõusma ei pea, füüsiliselt pingutama ei pea, vaid puhkame oma põhieesmärgi jaoks - Orizaba.

PÄEV 9 - SÕIT ORIZABA MÄE JALAMILE

Nüüd siis võtame ette sõidu Mehhiko kõige kõrgema mäe jalamile - Orizaba. Juba tee peal hakkavad mäevaated eelseisva väljakutse kohta natukene vihjeid andma. Viimane suurem asula enne mäge on Tlachichuca väikelinn ja sealt veel kümmekond kilomeetrit edasi asub üks väiksem küla Zoapan - seal pakime ennast ümber 4x4 džiipidesse, et viimased tund-kaks mööda auklikku, liivast ja rappuvat mägiteed jõuda 4260 m kõrgusel asuvasse Piedra Grande mägihütti. Järgneb lihtne õhtusöök ja päikeseloojangu pildistamine, siis kiirelt magama, et öiseks tippu tõusuks vormis olla.

PÄEV 10 - TÕUS ORIZABA TIPPU

Äratus on kell 1 öösel (mõned pole selleks ajaks veel magama saanudki), kalorite laadimiseks ja asjade kokkupanekuks veel 1 tund ja siis hakkame mäkke tõusma. Alguses kivid ja kaljud, siis otsime kivilabürindist teed liustikuni. Seal paneme endale külge köied (sest tõus muutub järsemaks ja üleval on mõned liustikupraod ka) ning algab tõus pikal ja monotoonsel jää- ja lumenõlval. Tippu jõuame enne keskpäeva, siis kerge puhkus tipuristi all ja seejärel mitu tundi veel alla tagasikõmpimist. Piedra Grande hüti juures ootavad meid juba tuttavad džiibid, kes viivad meid tagasi alla Zoapani külla sooja duši, pehme voodi ja oodatud õhtusöögi juurde.

PÄEV 11 - SÕIT TAGASI PEALINNA

Aeglane tipujärgne ärkamine ja hommikusöök ning rahulik kulgemine tagasi pealinna Mexico City’sse. Tee äärde jäävad mõned vaatamisväärsused ja shoppingupeatused ka. Viimased hüvastijätud Mehhikoga ja viimased suveniirikaupluste külastused. Vaatame Mexico City linnapanoraamile ja kogu tema hiilgusele ja võimsatele mastaapidele veelkord kõrgelt peale 160 meetri kõrguselt pilvelõhkujalt Torre Latinoamericana. Ja tähistame tipputõuse muidugi ka!

PÄEV 12 - ON AEG ÄRALENNNUKS

Kui tänaseni pole veel kultuuriküllastust tekkinud, siis võtame hommikupoolseks plaaniks Mexico City võimsa antropoloogiamuuseumi - tuntud reisilehe TripAdvisori nimekirjas on see number 1 vaatamisväärsus Mehhiko pealinnas. Mexico City on muuseumide kontsentratsioonilt maailma eliiti kuuluv linn, sest seal olevat vähemalt 150 muuseumi, nii et igaüks leiab oma. Siis veel korraks tänavad ja turud ja poed ja juba lähemegi asju pakkima, et õhtuseks tagasilennuks lennujaama jõuda.

PÄEV 13 - SAABUME ENTUSIASTLIKULT TALLINNASSE

Selle päeva veedame taas mõnusalt lennukite ülimugavates istmetes, kus stjuardessid serveerivad kuumi ja külmi jooke ja ühelt filmilt teisele vahetamine käib peaaegu automaatselt, ning lennujaamade koduses-õdusas õhkkonnas. Õhtul hilja jõuame Tallinnasse. Tõenäoliselt sajab vihma, Raekoja platsi kuusk on juba ehitud ja raadiost tulevad jõululaulud.

NB! Ajakavas ja plaanitud tegevustes võib esineda muudatusi - näiteks tulenevalt ilmast ja oludest või siis reisijate soovidest.


Reisi tipphetked

🏃‍♀️ Päikesetõus Orizaba nõlval jäisel Jamapa liustikul 5000 m kõrgusel

🤸‍♀️ Maitsev maisijook Corona ja kaktusejook Mezcal

🏃‍♂️ Kaktused, püramiidid, katedraalid ja tacod


Reisi maksumus

Hind sisaldab - kogu mäeprogrammi, transporti ja ööbimisi

  • Reisi korraldus, ettevalmistus, kohapealne organiseerimine ja mägedes juhendamine

  • Orizaba kogemusega Elamus+ giid

  • Kohalik transport Mehhikos, sh kõik sõidud alates lennujaamast kuni mägede jalamile ja pärast tagasi

  • Kõik ööbimised kogu reisi jooksul (sh Mexico City ja Puebla linnaööbimised, lisaks Malinche ja Izta ja Orizaba mägede jalamil)

  • Mägedes hommiku-, lõuna- ja õhtusöögid

  • Grupi ronimistehniline erivarustus (köied, jääpuurid, karabiinid, jm liustikuvarustus)

  • Grupi apteek (st kõrgushaiguse ravimid) ja tervisliku seisundi hindamine

  • Stiilne Elamus+ spordisärk igale osavõtjale

  • Video- ja pildimaterjal

Hind ei sisalda - lende, isiklikke asju ja valikulisi tegevusi

  • Lennupiletid Tallinn-Mexico City-Tallinn (~800€)

  • Kindlustus (reisikindlustus ja kohustuslik mägimatkale sobiv spordikindlustus)

  • Covid-viirusega seotud testimised ja dokumendid

  • Isiklik matkavarustus (sh hügieenitarbed ja ravimid) ja isiklik ronimisvarustus (kassid, kirka, ronimisvöö, kiiver - neid saab vajadusel laenutada)

  • Toidukorrad väljaspool mägesid

  • Ekskursioonid, muuseumid, kavaväline transport jms (ehk kui tahad midagi lisaks teha)


Varustus

Orizaba on päris kõrge mägi ja ülevalpool 5000 meetrit on vaja ka lumel, jääl ja liustikul tõusta. Seega on osalejatel vajalik isiklik alpinistlik ronimisvarustus - kassid, vöö, kirka, kiiver, lisaks võtame kaasa Elamus+ grupivarustusest köied jms. Kõiki asju saab ka laenutada, nii et suurt investeeringut pole varustuse ostmiseks vaja teha. Ööbimised plaanime teha eelkõige mägihüttides, aga ei ole välistatud, et paar ööd peame ka telkides veetma. Vajaliku varustuse täpsustame ja vaatame üle enne reisi toimumist.

LAE ALLA VARUSTUSE NIMEKIRI SIIT


Reisidokumendid, lennud ja koroonaviirus

Osaleja vastutab ise reisidokumentide kehtivuse ja korrasoleku eest. Sellel reisil läheb vaja järgmisi dokumente:

  • pass (viisat ei ole vaja);

  • mägimatkaks sobiv spordikindlustus. Sobiva spordikindlustuse poliis peab kaasas olema ja on mägimatkal osalemise eelduseks;

  • reisikindlustus;

  • juhul kui Mehhiko nõuab reisimise eel Covid-19 testi või muid sellega seonduvaid dokumente, siis on ka need osaleja kanda

Hiljemalt kuu aega enne reisi toimumist teeme otsuse, kas reisi läbiviimine on Covid-19 tingimustes võimalik ja piisavalt ohutu. Reisi ära jäämisel pandeemiast tingitud asjaoludel tagastame ettemaksu muidugi täies ulatuses.

Loe lisaks korduma kippuvaid küsimusi. Ei saanud vastust? Küsi julgesti elamusvedurilt!


Reisile registreerumine

Enne registreerumist tutvu reisitingimustega. Reisil koha tagamiseks tuleb pärast e-maili teel kinnituse ja arve kättesaamist 3 tööpäeva jooksul tasuda ettemaks (20%); kui reisini on jäänud vähem kui 30 päeva, tuleb tasuda kogumaksumus (100%). Loe lisaks: korduma kippuvad küsimused.


Muu joonealune info

  • Võta reis juba varajaselt plaani ja hakka selleks trenni tegema. Me korraldame enne mitmeid proovimatku, koolitusi ja soovitame trennikavasid. See oleks ju nõme, kui tipp ainult füüsise taha jääb. Ühtlasi hea võimalus ennast vormi ajada. ;)

  • Tipud ei ole garanteeritud. Nagu arvata võib, ilm on mägedes kuningas. Seega võib täiesti juhtuda, et ilm või ohtlikud olud ei võimalda meil tippu isegi üritada. Sellest hoolimata saab kindlasti üliägeda kogemuse!

  • Kuigi päeva lõpuks vastutab ikkagi igaüks ise enda tegude ja tagajärgede eest, anname siiski endast parima, et mägironimisega kaasnevaid riske maandada. Sellest johtuvalt on grupijuhil õigus jooksvalt otsustada osalejate pädevuse, varustuse sobivuse, füüsilise/vaimse võimekuse jms üle ning vajadusel nt tipupäeval osalemise ära keelata, kui see seab ohtu grupi või osaleja enda tervise. Loodetavasti selleks muidugi vajadust ei ole.

Loe lisaks ka reisitingimusi.


Kontakt

Elamusvedur Marko Aasa

Tel: 5615 3084

E-mail: marko[ät]elamuspluss.ee

Pärast Orizaba tipputõusu tagasi tsivilisatsioonis

Pärast Orizaba tipputõusu tagasi tsivilisatsioonis


Earlier Event: October 23
Veinielamus Sloveenias
Later Event: January 9
Ajarännak Kassinurme